Apartamenty na Polanie 1

Serdecznie witamy Państwa na stronie WM Apartamenty na Polanie 1.

Śmieciowy problem

Drodzy Mieszkańcy.
Wielokrotnie, jako Zarząd Wspólnoty, spotykamy się z pytaniami dotyczącymi kosztów wywozu śmieci. Rzeczywiście jest to dla nas spory wydatek, który jednak musimy ponosić. W ubiegłym roku koszt wywozu nieczystości komunalnych z budynków ANP I wyniósł blisko 35 tys. PLN. Mamy coraz więcej mieszkańców więc musimy się liczyć ze wzrostem kosztów w roku bieżącym.

Każdego miesiąca z naszych budynków wywożonych jest ok. 80 pojemników ze śmieciami komunalnymi. Koszt wywozu jednego pełnego pojemnika to 45,36 PLN (42 PLN + 8% VAT). Dodatkowo, co miesiąc wywożonych jest kilkanaście pojemników z śmieciami posegregowanymi. Koszt wywozu jednego takiego pojemnika to 2,46  PLN (2 PLN + 23% VAT). Jak łatwo się zorientować, koszt wywozu śmieci posegregowanych jest dużo niższy. Pomijając kwestie ekologiczne, to chyba najlepszy argument przemawiający za segregacją śmieci. Gdybyśmy wszyscy segregowali śmieci to moglibyśmy obniżyć koszty ich wywozu. To naprawdę nie jest trudne, wystarczy chcieć.

Kolejną istotną kwestią, która może przyczynić się do obniżenia kosztów wywozu śmieci to optymalne wykorzystanie pojemników. Z uwagi na fakt, że płacimy za objętość śmieci a nie za ich masę, powinniśmy dołożyć starań żeby nie wywozić powietrza 🙂 . Karton po sprzęcie AGD, który nie został odpowiednio zgnieciony, zajmuje dużą objętość. Generuje to oczywiście koszty i sprawia, że pojemnik błyskawicznie się zapełnia. W związku z tym zwracamy się z prośbą o minimalizowanie objętości odpadów poprzez ich zgniatanie lub składanie.

Obecnie w każdym pomieszczeniu śmietnikowym znajdują się cztery pojemniki. Największy pojemnik przeznaczony jest na odpady komunalne (najdroższe 🙂 ), pojemnik w kolorze zielonym przeznaczony na szkło, pojemnik żółty przeznaczony na tworzywa sztuczne oraz pojemnik niebieski przeznaczony na makulaturę.

Poniżej znajdą Państwo ogólne informacje na temat przeznaczenia poszczególnych pojemników oraz sposobów przygotowania odpadów.

Na koniec jeszcze raz apelujemy o segregację śmieci oraz racjonalne wykorzystanie przestrzeni w pojemnikach na odpady komunalne.

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej ANP1

  • SZKŁO – POJEMNIK W KOLORZE ZIELONYM. WRZUCAMY BUTELKI I SŁOIKI WYPŁUKANE I BEZ NAKRĘTEK. NIE WRZUCAMY SZYB OKIENNYCH ANI SAMOCHODOWYCH, CERAMIKI, LUSTER, PORCELANY
  • TWORZYWA SZTUCZNE – POJEMNIK W KOLORZE ŻÓŁTYM. WRZUCAMY BUTELKI PET ZGNIECIONE I PONOWNIE ZAKRĘCONE, PLASTIKOWE OPAKOWANIA NP. PO SZAMPONACH, WORECZKI FOLIOWE, REKLAMÓWKI, FOLIE ORAZ NAKRĘTKI PO BUTELKACH. NIE WRZUCAMY STYROPIANU, OPAKOWAŃ PO FARBACH, CHEMIKALIACH, OLEJU, FOLII BUDOWLANEJ
  • MAKULATURA – POJEMNIK W KOLORZE NIEBIESKIM. WRZUCAMY GAZETY, KARTONY, TORBY PAPIEROWE, KATALOGI, KSIĄŻKI, ZESZYTY, KARTONY PO MLEKU I SOKACH. NIE WRZUCAMY PAPIERU ZATŁUSZCZONEGO I KALKI

Opracowano na podstawie materiałów EKO DOLINA Sp. z o.o. Łężyce

Napisz